Ceļu satiksmes negadījumi ietekmē veselības jomu un ekonomisko attīstību visā pasaulē.
Apmēram 1,3 miljoni cilvēku pasaulē ik gadu iet bojā ceļu satiksmes negadījumos, ierindojot ceļu satiksmes negadījumus kā desmito galveno nāves cēloni pasaulē. Apmēram 90% ceļu satiksmes negadījumu notiek nabadzīgās un mazāk attīstītās valstīs. Visā pasaulē ceļu satiksmes negadījumi ir galvenais nāves cēlonis jauniem cilvēkiem vecumā 15-29 gadi. Apmēram puse no viņiem iet bojā ceļu satiksmes negadījumos kā gājēji, velosipēdisti un motociklisti. Vairāk kā miljons cilvēku tiek ievainoti un daļa no viņiem paliek invalīdi uz mūžu. Piedevām skumjākais un briesmīgākais ir fakts, ka satiksmes negadījumi nodara ievērojamus ekonomiskos zaudējumus cietušajiem, viņu ģimenēm un nācijām kopumā, vairumā valstu tas rada zaudējumus 1-3% no valsts kopražojuma. Atsevišķās valstīs šis rādītājs sasniedz vēl augstākus skaitļus – 5%.
Ceļu satiksmes negadījumi var tikt novērsti.
Ir neapstrīdami pierādījumi, kā jāstrādā, lai novērstu ceļu satiksmes negadījumu izraisītos nāves gadījumus un ievainojumus. Valstis, kas guvušas ievērojamus panākumus ceļu satiksmes drošībā to varēja paveikt iesaistot visus valsts nozīmīgākos sektorus. Visaptveroša likumdošana un nosacījumi attiecībā uz pamata faktoriem kā braukšanas alkohola reibumā aizliegums, ātruma ierobežojumi, prasība lietot drošības jostas un ķiveres, droši ceļi un transporta līdzekļi un efektīva neatliekamās palīdzības sistēma ir pamata nosacījumi, lai gūtu rezultātus. Tiklīdz šie pasākumi tiks ieviesti visās pasaules valstīs tiks novērsti šie traģiskie nāves gadījumi un ievainojumi.
Ceļu satiksmes drošības pasākumu dekāde ir iespēja saglabāt miljonus dzīvību.
Dekāde veido valstu un kopienu apvienību, lai aktivizētu pasākumus dzīvību glābšanai uz pasaules ceļiem. ANO Ceļu satiksmes drošības apvienība plašu konsultāciju ceļā ir izstrādājusi Vispasaules plānu Ceļu satiksmes drošības pasākumu dekādei kā vadlīnijas dalībvalstīm un to partneriem, lai izvēlētos labākās aktivitātes, ko realizēt. Vispasaules plāna kategorijas vai „pīlāri” ir: celt ceļu satiksmes drošības menedžmenta kapacitāti, uzlabot ceļu satiksmes infrastruktūras un plaša transporta tīkla drošību, uzlabot ceļu satiksmes dalībnieku uzvedību un uzlabot neatliekamās medicīniskās palīdzības un citu pēc negadījumu servisu darbību. Valdības, starptautiskās organizācijas, nevalstiskās organizācijas, privātais sektors un citas ieinteresētās puses tiek aicināti īstenot šo Vispasaules plānu Ceļu satiksmes drošības aktivitāšu dekādei, definēt galvenos darbības virzienus un tos realizēt Dekādes laikā.
|